Budując dom poszukujemy możliwie najlepszych rozwiązań, które zagwarantują nam niskie koszty ogrzewania. To właśnie ogrzewanie generuje największe koszty utrzymania domu. W tym celu planujemy termoizolacje ścian i dachu, wybieramy coraz lepsze okna i drzwi. Niestety wiele firm, które oferują stolarkę okienną i drzwiową zupełnie pomija omówienie spraw związanych z montażem, a to niezwykle ważny element, który już w pierwszych latach użytkowania będzie miał ogromne znaczenie. Nie chodzi tu oczywiście tylko o prawidłowe wypoziomowanie okna, właściwe zamocowanie, ale przede wszystkim o to jakich materiałów użyjemy do izolacji.

Najczęściej spotykanym sposobem montażu okien jest montaż standardowy czyli przy użyciu różnego rodzaju pianek. Przy wyborze tego typu montażu warto zadbać o to, aby montażyści używali sprawdzonych i przetestowanych materiałów.

Nasza firma dokonując montażu stolarki okiennej i drzwiowej stosuje pianki renomowanej firmy SOUDAL – wychodzimy bowiem z założenia, że oszczędzanie na najważniejszych materiałach izolacyjnych nie ma żadnego sensu. Nie po to poszukujemy dobrych jakościowo okien, aby następnie do ich montażu użyć słabej jakości pianek, które nie spełniają w 100% swojego zadania.

Coraz częściej Klienci wybierają energooszczędne okna z pakietem 3-szybowym, ciepłą ramką międzyszybową, zbudowane na solidnych profilach 6-komorowych, spełniające wymagania dla domów pasywnych. W tym przypadku producenci okien zalecają montaż trójwarstwowy – tzw. Ciepły Montaż.

Ta metoda jest stosunkowo nowa w naszym kraju, chociaż w krajach zachodnich jest powszechnie znana. Wiele firm wiedząc, że montaż trójwarstwowy niesie ze sobą większe koszty, a także zwiększa pracochłonność nie wspomina o takim sposobie montażu lub wypowiada się na jego temat nieprzychylnie. Zdarza się również, że ciepłym montażem nazywają błędnie montaż okien przy zastosowaniu taśm rozprężnych. Czasami spotyka się montaż, w którym montażyści stosują np. tylko taśmę paroszczelną albo tylko taśmę paroprzepuszczalną. Najgorzej jest wówczas kiedy pomylą jedną taśmę z drugą i zastosują po niewłaściwej stronie.


Czym jest więc popularny „Ciepły Montaż” i jaki jest jego cel?

Piana poliuretanowa posiada odpowiednie parametry izolacyjne i akustyczne tylko wówczas kiedy jest sucha i nie została uszkodzona przez promienie słoneczne. Z pewnością każdy z nas miał możliwość zobaczyć jak na pianę działają promienie UV a także wilgoć – po pewnym czasie pianka zaczyna się kruszyć, traci swoje wszystkie właściwości.

Montaż trójwarstwowy to nic innego jak skuteczne zabezpieczenie warstwy izolacji przed wilgocią, aby piana poliuretanowa mogła spełniać swoją rolę, przez maksymalnie długi czas zachowała swoje parametry izolacyjne i akustyczne. W tym celu należy zastosować taśmę paroprzepuszczalną po zewnętrznej stronie okna i taśmę paroszczelną po wewnętrznej stronie.

Taśma paroprzepuszczalna z jednej strony zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci, działaniem deszczu, a z drugiej strony umożliwia dyfuzję pary wodnej, która możne znajdować się w murze. Taśma paroszczelna zapewnia zabezpieczenie antydyfuzyjne dla gazów i pary wodnej.


Zapraszamy do naszego punktu handlowego w Ostrołęce przy ulicy Kilińskiego 16 gdzie dowiedzą się Państwo o oknach i technikach montażu.

Zapraszamy również do skorzystania z naszych usług związanych z natryskiem pianki PUR do ocieplania poddaszy.