Jakość szyby ma znaczenie.

Pozornie można powiedzieć, że szyba to szyba i nie ma większych różnic jakościowych pomiędzy szkłem. Niestety to nie jest prawdą. Gdyby tak było to wszystkie okulary byłyby do siebie podobne pod tym względem, i wszystkie lunety astronomiczne takie same, nie wspominając już obiektywów do aparatu fotograficznego, czy też lornetek myśliwskich.

Transmisja światła to bardzo ważny współczynnik, który ma znaczenie dla jakości konkretnego przedmiotu. Zastanówmy się nad tym trochę bardziej. Przykładem może być wspomniana lornetka myśliwska. Okazuje się, że lornetka może kosztować 300 zł, ale może też kosztować i 3500 zł. Są również droższe lornetki, ale ma tu znaczenie nie tylko szkło, ale także firma, która ją wyprodukowała. W tych wszystkich urządzeniach, producenci chwalą się kątem widzenia i transmisją światła. Im lepsza transmisja światła tym lornetka bardziej nadaje się do obserwacji nocnej.

Podobnie należy traktować okna w naszym domu. Musimy wiedzieć, że słabej jakości szyby nie będą do środka wpuszczać światła dziennego, w takiej ilości na jaką liczymy. Ten współczynnik jest więc bardzo istotny i ma znaczenie dla jakości naszego życia. Gdy wybierzemy tanie okna 3-szybowe, może okazać się, że cały świat będzie wyglądał pochmurno i szaro, tak jakby zaraz miało się rozpadać, pomimo tego, że za oknem jest wspaniała pogoda, świeci słońce i nic nie zapowiada ulewy.

To wszystko daje się odczuć, ale również daje się to zbadać przyrządami. Jeżeli decydujemy się na okna energooszczędne to ten parametr jest kolejnym, zaraz po współczynniki przenikania ciepła, który warto sprawdzić.