Bramy Segmentowe - rodzaje paneli, struktura i przetłoczenia

Dziś przyjrzymy się rodzajom paneli stosowanym w bramach segmentowych. Niewątpliwie w ostatnim czasie jest moda na bramy w kolorach białych, antracyt itp. Klienci bardzo często chcą również, aby panel nie był przetłoczony. Oczywiście takie bramy automatycznie znajdują się z ofercie praktycznie wszystkich producentów i wszystko byłoby fajnie, ale ....

No właśnie, zawsze jest jakieś "ale".

Jeszcze kilka lat temu dominujące były bramy z przetłoczeniami tzw. panelowymi. Panele o wysokości 50 lub 61 cm były przetłaczane co 10 cm. Kolorami dominującymi zawsze były brązowy, biały i różnego rodzaju okleiny drewnopodobne.
Dostępne były również bramy z przetłoczeniami pojedynczymi, tzw. wysokimi. Panel bramy był przetłoczony przez środek co np. w przypadku bram w okleinie drewnopodobnej dawało efekt desek o wysokości (czy szerokości, jak kto woli) 25 cm. Tak wykonane bramy sprawiały wrażenie autentyczności.

Odrębną sprawą była struktura powierzchni. Tu dominowały struktury drewna tzw. woodgrain i struktura skórki pomarańczy tzw. stucco. Niektórzy strukturę stucco nazywają jeszcze strukturą drobnego tynku. Dziś zapanowała moda na bramy garażowe z panelami gładkimi.

Jako, że nie reprezentujemy strony producenta bram, będąc sprzedawcami musimy doradzić Klientowi jaki rodzaj paneli będzie dla niego dobry to możemy w tym temacie powiedzieć prawdę :)

Otóż struktura gładka paneli, bez przetłoczeń jest niezwykle na rękę producentom ze względu na "żywotność" bramy. Jestem przekonany, że wiele razy, podczas normanego użytkowania domu i bramy garażowej, w ciągu wielu lat zdarzą nam się przypadki, w których "dotkniemy" bramy czymś ciężkim, oprzemy rower, dotkniemy kosiarką itp. Uwierzcie mi, że jeżeli nie zrobisz tego sam osoboście to zrobią to Twoje dzieci, małożnka lub sąsiad. :) Na super gładkim panelu, każda wgniotka, każda rysa będzie bardzo widoczna, a próba lakierowania korektorem nie przyniesie ukojenia. Powstaje więc pytanie: po ilu latach wymienisz swoją bramę, kiedy przestanie Ci się podobać, albo kiedy uznasz, że tych wgniotek jest już za dużo i wstyd mieć taką bramę segmentową. Producent ucieszy się niezmiernie. Jeżeli będziesz zdowolony z bramy garażowej kupisz drugi raz u tego samego producenta. Warto tu np. wybrać bramę segmentową RYTERNA bo dostajemy 10 lat gwarancji na panel. Wiemy przynajmniej, że nam nie zardzewieje, nie zejdzie okleina itp.

Powstaje jednak pytanie: dlaczego odeszliśmy od stosowania struktur panela, która w naturalny sposób maskuje niedoskonałości? Kto podsuwa nam takie pomysły? Czy przypadkiem producenci bram sami nie sugerują nam pewnych rozwiązań, które z ich punktu widzenia mogą okazać się korzystne.

Zobaczmy co dzieje się w innym segmencie rynku. Bramy przemysłowe to osobny temat - tu cały czas króluje niepodzielnie struktura stucco i przetłoczenia paneli. Przetłoczenia pełnią tu także dodatkową rolę. Poziome przetłoczenie sprawia również, że panel zachowuje większą sztywność. Chcąc to zrozumieć wystarczy porównać płaski arkusz blachy i blachę trapezową - wszystko już jest jasne :) 

Jeżeli producent ma zbudować bramę przemysłową o rozmiarze np. 8 m szerokości i 4 m wysokości to musi brać pod uwagę to jak ta brama będzie się zachowywała podczas pracy, w różnych warunkach pogodowych i przy różnym nasłonecznieniu.

Być może warto zastanowić się nad przyszłością, być może to co jest ładne teraz nie będzie łądne za kilka lat. Dlaczego użytkownicy bram przemysłowych wcale nie idą za modą? Czy dlatego, że im się to nie podoba, czy może dlatego, że prowadząc określoną działalność muszą często przewidywać negatywne skutki swoich decyzji?