Bramy Segmentowe Przemysłowe

 Czym różni się brama garażowa od bramy przemysłowej?

Bramy przemysłowe w kilku kwestiach różnią się od typowych bram garażowych. Wielu producentów stosuje zasadę, że bramy o wymiarach do 290 cm wysokości to bramy garażowe - powyżej tego wymiaru to już bramy przemysłowe. Oczywiście jest to spore uproszczenie, ale prawdą jest, że wraz z wysokością bramy zmieniają się wymagania co do zastosowanego w bramach osprzętu. Nie oznacza to bynajmniej tego, że nie można zbudować bramy przemysłowej o wymiarach np. 350x250 cm.

Przy wyborze bramy trzeba brać pod uwagę nie tylko wymiar bramy, ale również jej przeznaczenie. Bramy, których będziemy używać z większą intensywnością powinny być wykonane w formie bram przemysłowych, z typowym dla tych bram płaszczem, sprężynami itp.

Ogólnie więc rzecz ujmująć brama garażowa od bramy przemysłowej różni się przeznaczeniem.

Panele bram przemysłowych.

Panele w bramach przemysłowych muszą zapewniać odpowiednią sztywność nawet przy dużych rozmiarach. Mówiąc o dużych wymiarach nie mam na myśli bram 500x230 cm, ale raczej 700x500 cm albo i większych. Panele w bramach RYTERNA umożliwiają budowanie bram o szerokościach np. 12 m. Sztywność panela osiągana jest przy zastosowaniu dobrej stali z przetłoczeniami, dobrym wypełnieniu pianą PUR, a przy większych wymiarach wzmocnieniach panela.

Ważną sprawą jest również struktura powierzchni. Jeżeli chcemy, aby brama przemysłowa przez długi czas zachowywała "świerzy wygląd" to powinniśmy postawić na panel ze strukturą stucco. W tym przypadku nawet jeżeli przydarzy się uszkodzenie, wgniecenie czy zadrapanie to na takiej powierzchni łatwo będzie ją zakorektorować. Panele bez przetłoczeń i ze strukturą gładką są tu zdecydowanie na straconej pozycji - nikt, kto ma doświadczenie w użytkowaniu bram przemysłowych nie wybierze dla siebie takiego panela.

Sprężyny w bramach przemysłowych.

Dlaczego bramy wykonywane w nieprofesjonalnych warsztatach, które zajmują się składaniem bram z elementów dostępnych na rynku często sprawiają ogromnie kłopoty w użytkowaniu? Pomijam tu jakość elementów, dopasowanie ich do siebie itd. Bardzo często problemem są sprężyny wyważające płaszcz bramy. Otóż dobór sprężyn nie jest tak prosty jakby się mogło wydawać. Nie chodzi tu tylko o wagę płaszcza bramy, ale również o jej wysokość itp. Sprężyna powinna być perfekcyjnie dostosowana zarówno do masy płaszcza jak również do wysokości bramy - powinna ona działać w całym zakresie pracy bramy, przy otwieraniu i zamykaniu, dlatego ważny jest rozmiar sprężyny oraz ilość obrotów na jaką ma być nakręcona.

Osobną sprawą jest żywotność sprężyn. W przypadku bram przemysłowych RYTERNA w standardzie dostajemy sprężyny obliczone na 25 000 cykli, ale możemy zamówić wersję na 50 000 lub 100 000 cykli. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że większość mniejszych producentów bram oszczędzając na tym elemencie ofercuje sprężyny ze stali czarnej, obliczone zaledwie na 15 000 cykli. W bramach RYTERNA otrzymujemy również bez dopłat sprężyny ocynkowane.

Różne systemy prowadnic.

Bramy przemysłowe przeznaczone są do wielu różnych obiektów:

  • hale magazynowe;
  • zakłądy produkcyjne;
  • wartaty samochodowe;
  • garaże dla maszyn.

W tych wszystkich obiektach mogą występować bardzo różne warunki dlatego producent bram segmentowych w tych przypadkach dysponuje większą ilością różnych modeli systemów prowadnic. W budynkach wysokich można zastosować prowadnice pionowe lub z przewyższeniem, gdzie indziej można zastosować prowadnice wykonane pod kątem. Oferta tu jest bardzo bogata.

brama8.jpg

Montaż bramy przemysłowej.

Ze względu na swoje gabaryty bramy przemysłowe wymagają precyzyjnego montażu. Niedociągnięcia w tym zakresie wcześniej czy później zemszczą się awaryjnością lub szybkim zużywaniem się elementów bramy. Ważnym elementem jest właściwe przygotowanie powierzchni do montażu bramy. W przypadku hal stalowych jest to proste do osiągnięcia - wystarczy aby konstrukcja stalowa była równa (piony i poziomy). W przypadku budynków murowanych częste nierówności należy zniwelować tynkiem.

Przy montażu bramy należy brać pod uwagę masę płaszcza aby zaplanować podwieszenia prowadnic poziomych. Ich ilość powinna gwarantować stabilność całej konstrukcji. Do tworzenia podwieszeń warto użyć kontowników perforowanych odpowiedniej grubości. Chociaż często producenci bram dostarczają niewielką ilość takiego kontownika to niestety nie zawsze gwarantuje on stabilność podwieszenia, szczególnie tam gdzie konstrukcja dachu lub sufit znajduje się zdecydowanie wyżej niż prowadnice pionowe. Doświadczeni konstruktorzy, którzy tworzą projekty hal stalowych uwzględniają specjalną konstrukcję do podwieszeń.

Zapraszamy do lektury również na stronie www.przemyslowe-bramy.com.pl